Преглед на новина

Световният шампионат по ендуро стартира в Испания

След 8 годишно отсъствие световния шампионат по ендуро се завърна във Валверде дел Камино, Испания. На 10 и 11 април малкото 15 000 градче в провинция Андалусия бе домакин на първия кръг от първенството, а на старта застанаха 105 състезатели. Зрелищното шоу започна още в петък с атрактивен Super test, победител в който стана пилотът на Husqvarna Антоан Мео, а след него се наредиха миналогодишният шампион в клас Е1 Мика Ахола и местната звезда Иван Сервантес.

Ден 1
Два напълно различни Ендуро теста, един дълъг Крос-тест и Екстрийм-тест бяха предизвикателствата, с които състезателите трябваше да се преборят в първия кръг на WEC. В клас Е1 уикендът не започна много добре за спрягания за фаворит Джони Аубер, който след удар, излезе извън трасето, загуби много време и впоследствие бе наказан с 1 минута. Това естествено се оказа перфектната възможност за французина Антоан Мео, който финишира първи и остави Ахола 25 секунди зад себе си. При малките мотоциклети третото място зае испанецът Кристобал Гуереро с Yamaha.

В клас Е2 испанската гордост Иван Сервантес имаше известни проблеми със съединителя по време на първата обиколка и отстъпи първото място на Мика Ахола. Трети, на 3 секунди зад Сервантес, остана 12-кратния шампион в WEC Юха Салминен (BMW).

Дейвид Найт направи страхотно завръщане в категория Enduro 3 и финишира първи – 31 секунди преди основния си съперник Кристоф Намботин (Gas Gas). Трети в първия ден се класира италианецът Симон Албертони с КТМ.

Ден 2
Сценарият в неделния ден се разигра по съвсем различен начин от съботния. В клас Е1 Джони Аубер, който бе наказан в първия ден, реши да вземе съдбата в свои ръце и успя да спечели първия кръг на WEC. Цели 25 секунди след него остана Антоан Мео, който рано сутринта бе сполетян от лека контузия на коляното.

На трета позиция се нареди Кристобал Гуереро с Yamaha.

След страхотна битка с Мика Ахола, Иван Сервантес взе победата в клас Е2. Двамата дори стартираха последната обиколка едновременно, но испанецът си спечели 11.53 секунди аванс пред финландеца. Трети финишира френският пилот Родриг Тейн от отбора на TM Racing, а Юха Салминен трябваше да се задоволи с четвъртото място.

Дейвид Найт за пореден път показа кой е шефът в категория Е3. Англичанинът отново направи перфектно каране и донесе третата победа за КТМ в този първи кръг. На цяла минута и 9 секунди Найт остави зад себе си Кристоф Намботин, а трети на подиума се качи Симоне Албергони отново с КТМ.